Seadusemuudatused 2026
Maksuvaba tulu määr
Alates 01.01.2026 on residendist füüsilise isiku tulumaksuvaba miinimum 700 eurot ühes kalendri kuus (kokku aastas seega 8 400 eurot). Maksuvaba tulu ei kohaldu kolmanda riigi residentidele.
Maksuküüru kaotamine
Kaob ära 2018 aastal kehtima hakanud maksuvabatulu arvutamise eri valem ehk maksuküür. Kõigile hakkab kehtima ühetaoline tulumaksuvaba miinimum 700 eurot ühes kalendri kuus.
Julgeolekumaks
Julgeoleku maks on hetkel kokku lepitud olema ajutine ning kehtib perioodil 01.01.2026-31.12.2028. See koosneb kolmes osast:
- 2% käibemaksu tõus alates 01.07.2025 → uus määr 24%
- 2% äriühingute poolt teenitud kasumist (sh teiste riikide äriühingute poolt Eestis püsiva tegevuskoha kasumist) alates 01.01.2026
- 2% füüsiliste isikute tuludest (sh mitteresidentide puhul) alates 01.01.2026
Käibemaksu 2% lisa tõus
Alates 01.07.2025 tõuseb taas käibemaks ning Eestis käibemaksu uus standardmäär hakkab olema 24% (senise 22% asemel). Sellega seoses lõpevad 30.06.2025 ära varasemad käibemaksu ülemineku jätted, mis algselt pidid kehtima 31.12.2025 kuupäevani.
Ettevõtte 2% tulumaks kasumilt
Maksustamisperiood
- Maksustamisperioodiks ei ole kalendriaasta vaid on majandusaasta.
- Juhul kui majandusaasta ei ole kalendriaasta, maksustatakse julgeolekumaksuga 2026. aastal lõppenud majandusaasta maksueelne kasum proportsionaalselt nende kuude arvuga, mis jäävad aastasse 2026.
- Aastal 2028 lähtutakse samast loogikast ning maksustatakse maksueelne kasum proportsionaalselt nende kuude arvuga, mis jäävad 2028. aastasse.
Deklareerimine ja tasumine
- Maksu tasumine toimub avansiliselt - 10. september, 10. detsember, 10. märts ja 10. juuni.
- Peale majandusaasta lõppu on ettevõttel aega 9 kuud, et esitada 10ks kuupäevaks deklaratsioon eelmise majandusaasta teenitud kasumilt. Maksmisel võetakse arvesse avansilisi makseid ning tasutakse maksu selle võrra vähem. Kui avansilised maksed aga ületavad maksukohustuse, tagastab EMTA ülemakse ettevõtte ettemaksukontole.
- 2026. aastal tasutakse avansilisi makseid 10. septembriks ja 10. detsembriks poolelt eelneva majandusaasta kasumilt. Välja arvatud krediidiasutused, kindlustusettevõtted ja börsiaktsiaseltsid, kes tasuvad avansilisi makseid eelmises kvartalis teenitud kasumilt.
Avansiliste maksete arvestamise alused
- Enne 1. juulit kui eelmise majandusaasta aruanne on esitatud → ¼ eelmisel majandusaastal teenitud maksueelsest kasumist.
- Enne 1. juulit kui eelmise majandusaasta aruanne ei ole esitatud → ¼ üle-eelmisel majandusaastal teenitud maksueelsest kasumist.
- Pärast 1. juulit → ¼ eelmisel majandusaastal teenitud maksueelsest kasumist.
PS! Esimene avansiline makse on vaja teha 10.09.2026 ja järgmine 10.12.2026. Maksu arvestamise aluseks on pool eelneva majandusaasta kasumist (v.a krediidiasutused, kindlustusettevõtted ja börsiaktsiaseltsid).
Maksu arvestamise alused
- Maksustamisele kuulub ettevõtte puhaskasum enne tulumaksu. Seega majandusaastal tasutud dividendide tulumaksu võrra vähem antud 2% tulumaksu maksmise õigust ei ole. Küll aga läheb arvestusse sisse näiteks erisoodustuste jms ettevõtte tulumaksukulu ning selle võrra tasutakse 2% lisatulumaksu vähem.
- Kui ettevõte on kahjumis, siis maksukohustust ei teki. Küll aga ei ole õigus kahjumit ka edasi (ega tagasi) kanda.
- Kui äriühing saab dividendi teiselt äriühingult, milles tal on osalus üle 10%, siis see dividend on maksust vabastatud tingimusel, et selle aluseks olnud kasum on olnud varem maksustatud.
- Maksust on vabastatud ka välisriigis asuvale püsivale tegevuskohale omistatud kasum, tingimusel, et see kasum on selles välisriigis olnud maksustatud.
- Maksu aga tuleb tasuda Eestis asuvatel püsiva tegevuskoha siirdehindade alusel omistatud kasumist.
Füüsiliste isikute 2% kinnipeetud tulumaks
Maksustamisperiood on kalendriaasta. Maksukohustuse tekkimisel on see vaja ära tasuda 1. oktoobriks.
Maksu tasutakse kõikidelt teenitud tuludelt, näiteks:
- Palgatulu
- Dividenditulu
- Üüritulu
- Pension
- Stipendiumid
- jne.
Nendelt tuludelt, mille puhul seadus käsib tulumaksu kinni pidada, arvestatakse ja tasutakse see juba väljamaksejärgselt. Kõik muud tuleb aga tasuda kord aastas füüsilise isiku tuludeklaratsiooni alusel.
Mahaarvamised antud maksust puuduvad.
Mitteresidentide puhul maksustatakse:
- Eestis teenitud töötasu
- Juhatuse liikme tasu
- Litsentsitasu
- Eestis asuva eseme renditulu
- Eestis asuva vara võõrandamisest teenitud tulu